Ołtarz Trójcy Świętej (dawna kaplica św. Franciszka Ksawerego)

Obraz ołtarzowy, neobarokowy pochodzi z XIX w. Jest dziełem Kazimierza Alachimowicza. Powstał dzięki Bractwu Trójcy Świętej. Przedstawia Trójcę Świętą królującą nad światem. Wśród obłoków zasiada Bóg Ojciec, którego artysta ukazuje jako starca z brodą dzierżącego w dłoni krótkie berło.

Na obłoku zasiada również Chrystus Zmartwychwstały, ukazany jako dojrzały mężczyzna z krzyżem opartym na lewym ramieniu. Chrystus odziany jest w czerwoną szatę, symbol Jego męczeńskiej śmierci.

Nad głowami Ojca i Syna unosi się gołębica, symbol Ducha Świętego.


Obok obrazu ustawione są drewniane rzeźby św. Pawła Apostoła z nieodłącznym atrybutem – mieczem oraz św. Piotra z kluczami. Na mensie ołtarza ustawione jest tabernakulum z płaskorzeźbą apokaliptycznego Baranka. Na stopniach tabernakulum umieszczone są anioły.


Przy ołtarzu Trójcy Świętej w każda niedzielę i w ,,największe święta”, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu w puszce, bractwo śpiewało Koronkę do Trójcy Świętej. W tym czasie odprawiana była Msza św.

Po zakończeniu Eucharystii w uroczystej procesji odnoszono Najświętszy Sakrament do kaplicy Krzyża Trybunalskiego.


Freski przedstawiają św. Franciszka Ksawerego, który udziela chrztu pełnej pokory, egzotycznej parze królewskiej.

Napis głosi: ,,Podnoszę rękę do narodów, a królowie i królowe opuściwszy głowy będą się modlić”.

Po przeciwnej stronie Mayer ukazuje świętego jako pielgrzyma w towarzystwie św. Tomasza Apostoł, poprzednika w misji nawracania Indian, który zjawia się na chmurze świętemu Ksaweremu.

Na balustradzie widnieje napis: ,,Krzyż i posłannictwo św. Tomasza Apostoła dokonane przez św. Ksawerego w Indiach”

Na licu obeliska zaś wyryte są słowa: ,,Gdy ocean zbliży się do tego Kamienia, przybędą ludzie z daleka i odnowią wiarę tu przeze mnie zaszczepioną”.

Na filarach umieszczone są epitafia: biskupa Adolfa Bożeńca-Jełowickiego(1863-1937) oraz po przeciwnej stronie tablica poświęcona biskupowi Kałwie (1893-1974). Obaj biskupi spoczywają w kryptach naszej świątyni.