Koncert Cameraty Lubelskiej transparent

7 października w Archikatedrze Lubelskiej odbył się koncert Cameraty Lubelskiej poświęcony osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wielcy Lublinianie to cykl koncertów organizowanych przez Cameratę Lubelską w roku Jubileuszu 700 lecia Miasta Lublin, który ma na celu  upamiętnienie wybitnych osobowości, związanych z dziejami Kościoła lubelskiego, historią Lublina i Lubelszczyzny, których dokonania stanowią obraz dzisiejszej kultury miasta, są częścią jego bogatego dziedzictwa narodowego: kulturowego i religijnego.

Wiceprezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska – Tadeusz Szykuła – wyjaśnia, że to nie przypadek, że koncert Cameraty został zaplanowany na dzień wspomnienia NMP Różańcowej. Prymas Wyszyński w swojej biskupiej i prymasowskiej posłudze, zrealizował program odrodzenia życia religijno – moralnego związanego z rozwojem pobożności, którego elementem był kult maryjny. Kardynał przyjął herb biskupi, na którym widniał wizerunek MB Częstochowskiej oraz zawołanie Soli Deo, które uzupełnił następnie dodając „per Mariam”. A jako biskup lubelski dla wiernych diecezji ogłosił List pasterski o codziennym odmawianiu Różańca świętego.

Podczas koncertu wykonane zostały utwory muzyki sakralnej, dawnej i współczesnej m.in. po raz pierwszy (prawykonanie) w Lublinie XVIII – wieczne dzieło wokalno – instrumentalne polskiego kompozytora Józefa Zeidlera – Litania do Najświętszej Maryi Panny. – Dzieło to zostało odnalezione i opracowane przez muzykologa, wybitnego dyrygenta, związanego z lubelskim środowiskiem muzykologicznym i naukowym – prof. Kazimierza Górskiego – informuje Tadeusz Szykuła.

Koncertowi muzycznemu towarzyszyła narracja słowna w wykonaniu aktora Jerzego Zelnika oparta o myśli – teksty, zaczerpnięte z prymasowskiego nauczania, oraz prezentacja multimedialna. Zespół instrumentalny poprowadził dyrygent Tomasz Orkiszewski.

Na zakończenie jubileuszowego koncertu bp Ryszard Karpiński udzielił Bożego błogosławieństwa i został odśpiewany Apel Jasnogórski.