Występy Chóru Archikatedry we Włoszech transparent

Chór Archikatedry Lubelskiej wrócił z Włoch, gdzie 9 i 10 września 2023 r. wystąpił z koncertami w kościołach w Conegliano i Carpesica, śpiewał także na Mszy św. w katedrze w Serravalle. Wizyta odbyła się na zaproszenie chóru „Accademia Tetracordo” z Vittorio Veneto.

Jako proboszcz parafii i uczestnik tego wyjazdu mogę powiedzieć, że najcenniejsze były spotkania z ludźmi. Ci, którzy nas zaprosili i włożyli wiele trudu w przygotowanie wizyty, wyrażali radość ze spotkania, które dotykało tego, kim jesteśmy. Kultura nas tworzy, kształtuje i pomaga nam w odnalezieniu własnej tożsamości, ale z drugiej strony jest sposobem wyrazu tego, co nosimy w sercu. Na zakończenie niedzielnego koncertu padła propozycja wspólnego zaśpiewania „Ubi Caritas et Amor”. Podsumowanie koncertu przyszło mi spontanicznie: jest to pieśń o tym, że miłość jednoczy ludzi. Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam odkrywamy wyższy poziom naszego życia, odnajdujemy Boga żywego.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o najbardziej dla mnie wzruszającej chwili. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było spotkanie z władzami miasta Vittorio Veneto. W pięknej sali starego ratusza, obecnie siedzibie muzeum bitwy pod Vittorio Veneto, przywitała nas Antonella Uliana, dyrektor miejskiego wydziału kultury. Powiedziała piękne, osobiste świadectwo. Mówiła: „Jestem szczęśliwa, że mogłam was poznać, ponieważ mam poczucie, że jesteśmy przyjaciółmi. Cieszę się, że mogę was przyjąć tutaj, ponieważ to, że istnieję, zawdzięczam narodowi polskiemu. To naród wielki, o wielkich wartościach i naród bardzo hojny. Podczas drugiej wojny światowej mój ojciec jako żołnierz był więziony przez Niemców w obozie na terenie Polski. Gdy wrócił do Włoch, ważył 38 kilogramów. To, że wrócił, zawdzięczam wam. Ojciec opowiadał, że kiedy był w obozie, Polacy przychodzili pod drut kolczasty i dawali jeńcom chleb, żeby mogli przeżyć. Mogę powiedzieć, że kocham naród polski, bo wiele mu zawdzięczam. Przede wszystkim to, że mój ojciec wrócił i dzięki temu mogłam się urodzić”. Po wystąpieniu usłyszałem, że po raz pierwszy publicznie opowiedziała tę historię.

Za rok, w drugiej połowie sierpnia będziemy gościć chór Accademia Tetracordo w Lublinie.

Wdzięczni jesteśmy Marszałkowi Województwa Lubelskiego, partnerowi wydarzenia oraz Miastu Lublin za pomoc w realizacji tego projektu.

ks. Krzysztof Kwiatkowski

Na stronie Radia Lublin jest dostępna (także w wersji dźwiękowej) relacja z wyjazdu.

Więcej także na stronie Chóru (link)