„Wolni-Niewolni” transparent

W niedzielę, 24 lutego w katedrze będą gościli : O. Jean ze zgromadzenia misyjnego Ojców Białych oraz Radosław Malinowski, z Afryki, z Kenii, którzy wraz z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzą kampanię „Wolni-Niewolni”  zajmującą się pomocą ofiarom handlu ludźmi. Podzielą się z nami doświadczeniem tej niezwykłej pracy.

O. Jean De Dieu jest misjonarzem Afryki (Ojcowie Biali). Urodzony w Burundi w 1978 roku O. Jean został porwany w 1996 roku ze szkoły średniej przez rebeliantów podczas krwawej wojny domowej i zmuszony do pracy niewolniczej

Po wojnie O. Jean wstąpił do zgromadzenia misyjnego. Studiował między innymi w Ghanie, Zambii i Jeruzalem, gdzie otrzymał święcenia diakonatu w 2010. W 2011 zostal wyświęcony na prezbitera i do 2013 roku pracował na parafii w Mozambiku. Obecnie kończy studia w Nairobi na kierunku stosunków Międzynarodowych. Zasiada też w zarządzie  HAART Kenya, gdzie zajmuje się pomocą ofiarom handlu ludźmi (rehabilitacja, opieka medyczna, prawna, dalsza edukacja).

Radosław Malinowski (ur. 1978) – z wykształcenia prawnik, teolog, specjalista stosunków międzynarodowych. Od 15 lat mieszka w Afryce (Zambia, Malawi, RPA, obecnie – Kenia).
Absolwent Wydziału Prawa oraz Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wydziału Stosunków Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Afryki Wschodniej. Założyciel i dyrektor organizacji HAART, zwalczającej proceder handlu ludźmi w Afryce Wschodniej, konsultant organizacji międzynarodowych: IOM (Międzynarodowa Organizacja d. Uchodźców), Denis Hurley Peace Insitute, International Peace Support Training Centre (Organizacja Unii Afrykańskiej odpowiedzialna za sprawy bezpieczeństwa w Afryce Wschodniej). Wykładowca akademicki.
Autor publikacji dotyczących spraw migracji, bezpieczeństwa narodowego i sytuacji społecznej w Afryce Wschodniej. Żonaty, ojciec czwórki dzieci.