Święto Wojska Polskiego transparent

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzimy również Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji ks. bp Józef Wróbel przewodniczył uroczystej mszy świętej i wygłosił Słowo Boże.

Wśród koncelebransów obecny był ks. prał. ppłk. dr Witold Mach oraz ks. prałat Ryszard Lis. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Tego dnia święcimy pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty, a także warzywa i owoce, uformowane w bukiet.  Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w tym dniu wiązano 7 lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie była symbolem doskonałości.

15 sierpnia przypada również rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 r. Dzień ten został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego rozkazem gen. broni Stanisława Szeptyckiego z dn. 4 sierpnia 1923 r.: W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski. Pozostawał nim do 1947 r. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone 15 sierpnia.