Rok Jubileuszowy uroczyście otworzy papież Franciszek w Wigilię 2024 r. Eucharystią sprawowaną 29 grudnia 2024 r. o godz. 19.00 w katedrze Metropolita Lubelski zainauguruje Roku Łaski w naszej archidiecezji.
Tekst dekretu abp. Stanisława Budzika:
Obchody Roku Jubileuszowego rozpoczną się w Wigilię Bożego Narodzenia otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. Natomiast 29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Katedrze Biskupa Rzymu, w Bazylice Świętego Jana na Lateranie. Te piękne i wymowne gesty są otwarciem drzwi dla przychodzącego Chrystusa i zachętą dla wiernych do otwierania przed Nim drzwi własnego serca.
Tego samego dnia we wszystkich katedrach sprawowana będzie uroczysta Eucharystia otwierająca Rok Jubileuszowy w diecezjach. Serdecznie zapraszam kapłanów i wiernych do naszej Archikatedry, aby w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem wyrazić Bogu nasze jubileuszowe dziękczynienie za wielkie dzieło odkupienia dokonane przez Jezusa Chrystusa, który jest fundamentem naszej nadziei.
W niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia o godzinie 18.30, zgromadzimy się w kościele Świętego Ducha (przy ul. Krakowskie Przedmieście), gdzie odbędą się obrzędy wstępne, po czym wyruszymy w procesji z krzyżem jubileuszowym do Archikatedry. Zatrzymamy się przy chrzcielnicy na obrzęd pokropienia wiernych, a następnie sprawować będziemy Jubileuszową Eucharystię.
Zgodnie z zaleceniem Penitencjarii Apostolskiej zostały wyznaczone w archidiecezji lubelskiej następujące kościoły jubileuszowe, w których wierni będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Jest ich 12:
- Archikatedra Lubelska, Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej.
- Bazylika mniejsza pw. Narodzenia NMP w Chełmie, Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej.
- Bazylika mniejsza, sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie.
- Bazylika mniejsza pw. Świętego Stanisława BM w Lublinie (oo. Dominikanie).
- Bazylika mniejsza pw. Świętego Wojciecha BM w Wąwolnicy, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.
- Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej w Kazimierzu Dolnym.
- Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie
- Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.
- Sanktuarium Świętego Józefa w Lublinie (oo. Karmelici).
- Kościół pw. Świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.
- Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.
Odpust jubileuszowy można uzyskać poprzez pobożne – indywidualne lub grupowe – nawiedzenie kościoła jubileuszowego i odprawienie, przez pewien czas, adoracji eucharystycznej i rozmyślania zakończonego modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.
Ponadto łaskę odpustu zupełnego można uzyskać za pobożne uczestnictwo w misjach lub rekolekcjach, praktykę dzieł miłosierdzia i pokuty świadczącej o podjętym nawróceniu, odwiedzenie lub poświęcenie czasu chorym, więźniom, samotnym, starszym, niepełnosprawnym, powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek i od zbędnej konsumpcji, w połączeniu z jałmużną dla ubogich.
Wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach czy pielgrzymkach z ważnych powodów (np. siostry klauzurowe, osoby starsze, chorzy, więźniowie, a także stale posługujący chorym w szpitalu lub w innych miejscach opieki), uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczą się duchowo w swoim domu, kaplicy lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda, za pośrednictwem komunikacji medialnej z wiernymi modlącymi się pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego oraz odmówią „Ojcze nasz”, wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego oraz ofiarują Bogu swoje cierpienia lub życiowe trudności.
Jubileusz Odkupienia zaznaczy się w naszej Archidiecezji ważnym wydarzeniem, jakim będzie uroczyste zakończenie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Obecnie trwają prace nad ostateczną redakcją dokumentów synodalnych oraz sformułowaniem wynikających z nich przepisów prawnych. Nasz Kościół lokalny też będzie obchodził godną wspomnienia rocznicę. W dniu 23 września minie 220 lat od powstania diecezji lubelskiej, ustanowionej w 1805 r. przez papieża Piusa VII bullą Quemadmodum Romanorum Pontificum.
Zachęcam do korzystania ze szczególnego daru łaski w Roku Jubileuszowym. Wszystkim kapłanom posługującym w kościołach jubileuszowych, a zwłaszcza spowiednikom oraz wiernym, którzy nawiedzają te kościoły albo pielgrzymują duchowo, pragnąc otrzymać łaskę miłosierdzia, z serca błogosławię.
Wasz biskup Stanisław
Lublin, 21 XII 2024 r.
Czym jest jubileusz? To ważna rocznica istotnego wydarzenia. W Kościele jubileusz zwyczajny upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. W czasach Starego Testamentu jubileusz obchodzono co 50 lat (por. Kpł 25, 8-17), obecnie – co 25 lat. Sam Chrystus na początku publicznej działalności ogłasza rok łaski Pana (Łk 4,17-21).
Papież Franciszek w Bulli na Rok Jubileuszowy 2025 napisał: „Nadszedł czas, w którym Drzwi Święte zostaną ponownie otwarte, aby dać żywe doświadczenie Bożej miłości, która wzbudza w sercu pewną nadzieję zbawienia w Chrystusie” (Spes non confundit, nr 6). Najważniejsze wydarzenia czasu łaski odbędą się w Rzymie, stąd zachęta do pielgrzymowania tam, by uzyskać odpust i wziąć udział w wydarzeniach Roku Świętego. Otwarcie Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra na Watykanie 24.12.2024 r. rozpocznie Jubileusz. Następnie papież otworzy Drzwi Święte pozostałych bazylik: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami. Jubileusz zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych bazyliki watykańskiej 6.01.2026 r.
Słowem-kluczem roku łaski 2025 jest odpust, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy, które już co do winy zostały odpuszczone w sakramencie pokuty (KKK nr 1471). Odpusty mogą być zupełne lub cząstkowe. Każdy ochrzczony może je zyskać dla siebie lub ofiarować za zmarłych.
Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego?
- Brak przywiązania do grzechu, nawet powszedniego
- Stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna
- Przyjęcie Komunii świętej
- Modlitwy w intencjach polecanych przez Ojca Świętego
- Wykonanie czynności związanej z odpustem.
Dekret Penitencjarii Apostolskiej z 13 maja 2024 r. podaje te czynności do wykonania w roku łaski. Wierni będą mogli uzyskać odpust jeśli odbędą pielgrzymkę w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego, by tam pobożnie uczestniczyć we Mszy św., namaszczeniu chorych; nabożeństwie Słowa Bożego; Liturgii Godzin (godzina czytań, jutrznia, nieszpory), Drodze Krzyżowej, różańcu, recytacji Akatystu czy nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią penitentów.
Miejsca jubileuszowe:
- W Rzymie:
- cztery papieskie bazyliki większe (św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami),
- bazyliki Świętego Krzyża z Jerozolimy, św. Wawrzyńca za Murami i św. Sebastiana za Murami (z wymienionymi wyżej tworzą trasę pielgrzymkową Siedmiu Kościołów).
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Kościół Santo Spirito in Sassia, Kościół św. Pawła Tre Fontane – miejsce męczeństwa Apostoła, katakumby chrześcijańskie; kościoły trasy jubileuszowej Iter Europaeum oraz kościoły poświęcone patronom Europy i doktorom Kościoła (Bazylika Santa Maria sopra Minerva, Kościół Santa Brigida przy Campo de’ Fiori, Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, Kościół Trinità dei Monti, Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu, Bazylika św. Augustyna na Polu Marsowym.
- W Ziemi Świętej: bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie, Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie.
- W innych miejscach na świecie:
- papieskie bazyliki mniejsze w Asyżu: św. Franciszka i NMP od Aniołów, w Loreto, Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, św. Antoniego w Padwie.
- każda bazylika mniejsza, katedra, kościół konkatedralny, sanktuarium maryjne oraz dla dobra wiernych każda wyróżniająca się kolegiata lub sanktuarium wyznaczone przez biskupa diecezjalnego
- sanktuaria krajowe lub międzynarodowe wskazane przez Konferencje Episkopatów
Zakończenie Roku Jubileuszowego w diecezjach nastąpi w niedzielę 28 grudnia 2025 r.
Modlitwa Roku Jubileuszowego:
Ojcze, który jesteś w niebie,
niech wiara, którą nam dałeś
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, naszym Bracie,
i płomień miłości
rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego,
obudzą w nas błogosławioną nadzieję
na przyjście Twojego Królestwa.
Niech Twoja łaska przemienia nas
w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren,
które będą zaczynem ludzkości i kosmosu,
w ufnym oczekiwaniu
nowego nieba i nowej ziemi,
gdy moce Zła zostaną pokonane,
a Twoja chwała objawi się na wieki.
Niech łaska Jubileuszu
ożywi w nas, Pielgrzymach nadziei,
pragnienie dóbr niebieskich
i rozleje po całej ziemi
radość i pokój
naszego Odkupiciela.
Tobie Boże, błogosławiony po wsze czasy,
niech będzie cześć i chwała na wieki.
Amen
Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej Jubileuszu