

Trwa Rok Jubileuszowy i archikatedra lubelska jest kościołem, w którym możemy uzyskać łaskę odpustu.
Rok Jubileuszowy uroczyście otworzył papież Franciszek w Wigilię 2024 r. Eucharystią sprawowaną 29 grudnia 2024 r. o godz. 19.00 w katedrze Metropolita Lubelski zainaugurował Roku Łaski w naszej archidiecezji.
Czym jest jubileusz? To ważna rocznica istotnego wydarzenia. W Kościele jubileusz zwyczajny upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. W czasach Starego Testamentu jubileusz obchodzono co 50 lat (por. Kpł 25, 8-17), obecnie – co 25 lat. Sam Chrystus na początku publicznej działalności ogłasza rok łaski Pana (Łk 4,17-21).
Papież Franciszek w Bulli na Rok Jubileuszowy 2025 napisał: „Nadszedł czas, w którym Drzwi Święte zostaną ponownie otwarte, aby dać żywe doświadczenie Bożej miłości, która wzbudza w sercu pewną nadzieję zbawienia w Chrystusie” (Spes non confundit, nr 6). Najważniejsze wydarzenia jubileuszowe odbędą się w Rzymie, stąd zachęta do pielgrzymowania tam, by uzyskać odpust i wziąć udział w wydarzeniach Roku Świętego.
Słowem-kluczem Roku Łaski 2025 jest odpust, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy, które już co do winy zostały odpuszczone w sakramencie pokuty (KKK nr 1471). Odpusty mogą być zupełne lub cząstkowe. Każdy ochrzczony może je zyskać dla siebie lub ofiarować za zmarłych.
Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego?
- Brak przywiązania do grzechu, nawet powszedniego
- Stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna
- Przyjęcie Komunii świętej
- Modlitwy w intencjach polecanych przez Ojca Świętego
- Wykonanie czynności związanej z odpustem.
Ostatni warunek w odniesieniu do Roku Jubileuszowego uszczegóławia dekret Penitencjarii Apostolskiej z 13 maja 2024 r. Wierni będą mogli uzyskać odpust jeśli:
- odbędą pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego, by tam pobożnie uczestniczyć we Mszy św., namaszczeniu chorych; nabożeństwie Słowa Bożego; Liturgii Godzin (godzina czytań, jutrznia, nieszpory), Drodze Krzyżowej, różańcu, recytacji Akatystu czy nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią penitentów.
- pobożnie – indywidualnie lub grupowo – nawiedzą kościół jubileuszowy i odprawią, przez pewien czas, adorację eucharystyczną i rozmyślanie zakończone modlitwą Ojcze nasz, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.
- Ponadto łaskę odpustu zupełnego można uzyskać za pobożne uczestnictwo w misjach lub rekolekcjach, praktykę dzieł miłosierdzia i pokuty świadczącej o podjętym nawróceniu, odwiedzenie lub poświęcenie czasu chorym, więźniom, samotnym, starszym, niepełnosprawnym, powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek i od zbędnej konsumpcji, w połączeniu z jałmużną dla ubogich.
Wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach czy pielgrzymkach z ważnych powodów (np. siostry klauzurowe, osoby starsze, chorzy, więźniowie, a także stale posługujący chorym w szpitalu lub w innych miejscach opieki), uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczą się duchowo w swoim domu, kaplicy lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda, za pośrednictwem komunikacji medialnej z wiernymi modlącymi się pod przewodnictwem Ojca Świętego lub biskupa diecezjalnego oraz odmówią Ojcze nasz, wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego oraz ofiarują Bogu swoje cierpienia lub życiowe trudności.
Przeczytaj także: Informacja o krzyżu Jubileuszowym
Polecane strony:
Rok Jubileuszowy 2025 – Pielgrzymi Nadziei – Archidiecezja Lubelska