1. Od czwartku do niedzieli będziemy przeżywać centralne święto naszej wiary – Święte Trzy Dni, czyli Paschalne Misterium Chrystusa.

Oto szczegółowy plan nabożeństw:

 

  1. Wielki Czwartek – Msza święta Krzyżma, podczas której kapłani odnowią swoje przyrzeczenia, które składali podczas swoich święceń będzie odprawiona o godz. 10.00. Msza święta Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00. W tym dniu modlimy się o świętość kapłanów.

 

  1. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18.00, następnie przejdziemy ulicami Starego Miasta rozważając stacje drogi krzyżowej. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzi Bożego. Zapraszamy na godz. 15.00 oraz na wieczorną adorację przy grobie Pańskim. Tego dnia od godziny 21.00 do północy, w wybranych kościołach Lublina będą się odbywać czuwania modlitewne połączone ze sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania. Są one organizowane przede wszystkim z myślą o tych, którzy przyjeżdżają z daleka do domu na święta i którym trudno było skorzystać ze spowiedzi podczas rekolekcji wielkopostnych.

 

  1. W Wielką Sobotę adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 7.00 rano. Pokarmy będziemy święcić o godz. 7.00; 7.30 8.00; 8,50; a od 10.00 co pół godziny do godz. 16.00.

 

  1. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy na Jutrznię, która będzie celebrowana o godz. 9.00 rano.

 

  1. W Wigilię Paschalną początek liturgii o godz. 20.00. Zakończymy procesją rezurekcyjną.

(W piątek i sobotę prosimy zabrać ze sobą świece).

 

  1. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza święta ogłaszająca światu radość – o godz. 6.00 rano. Pozostałe Msze święte – będziemy odprawiali w porządku niedzielnym z wyjątkiem Mszy św. o godz. 7.00. Uroczystą Mszę św. z udziałem kapituły archikatedralnej w dzień Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 11.30 odprawi ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik.

 

  1. Jako wyraz solidarności z biednymi, Caritas rozprowadza „chleb dobroci” oraz świece „Paschaliki”. Fundusze uzyskane z tego dzieła będą wykorzystane jako pomoc najuboższym.

 

  • Słowo życia

 

Dla nas Chrystus ogołocił samego siebie i stał się posłusznym aż do śmierci,

a była to śmierć na krzyżu

W męce i śmierci Chrystusa Pana odsłania się tajemnica Boga, który cierpi i umiera z miłości do każdego człowieka. Kontemplując cierpiące oblicze Chrystusa, uczmy się miłości, która karmi się ofiarą i czyni życie bezinteresownym darem dla braci.

Stojąc u progu Wielkiego Tygodnia, prośmy o Boże błogosławieństwo, abyśmy w głębokiej ciszy i milczeniu podążali za Chrystusem na Kalwarię i w Nim odnajdywali najgłębszy sens swojego powołania.