72 rocznica Cudu Łez w archikatedrze lubelskiej transparent

3 lipca 2021 roku ks. bp  Stanisław Stolarik przewodniczył  pontyfikalnej Eucharystii w 72 rocznicę Cudu Lubelskiego.

Uroczystości odpustowe poprzedziły  Dni Maryjne, będące duchowym przygotowaniem do święta Najświętszej Maryi Panny Płaczącej (3 lipca).  Tegoroczne Dni Maryjne w Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej (29.06-3.07.2021 r.) przebiegały pod hasłem: Maryja Wspomożycielka wiernych. Podczas Dni Maryjnych słowo Boże głosił ks. Andrzej Flis, ojciec duchowny lubelskiego Seminarium Duchownego. Na zakończenie mszy świętej odbyła się modlitwa różańcowa, w tym roku na placu katedralnym.

3 lipca 1949 roku to była niedziela. Diecezję obejmował właśnie nowy biskup Piotr Kałwa. Po południu około godziny 16.00 przed obrazem jak zwykle modlili się ludzie. Wtedy to siostra zakonna Barbara Sadowska zauważyła zmiany na twarzy Matki Bożej. Pod prawym okiem Maryi widoczna była łza. Zawiadomiła o tym kościelnego Józefa Wójtowicza, który wspomina „Myślałem sobie, że się babom przewidziało i poszedłem sam. Zobaczyłem, że tak jest. Wróciłem do zakrystii i powiedziałem o wszystkim ks. Malcowi”. Inne osoby w katedrze także zauważyły zjawisko. Zaczęto się głośno modlić. Wieść o łzach na obrazie lotem błyskawicy rozeszła się po mieście. Ze wszystkich stron nadciągali ludzie, tak, że wieczorem nie można było zamknąć kościoła ze względu na napływający tłum.

Na pamiątkę cudu łez każdego trzeciego dnia miesiąca odbywa się wspólna modlitwa przed obrazem NMP Płaczącej.  Prowadzą je pielgrzymi z różnych parafii. Modlitwa rozpoczyna się o godz. 19:00 od Mszy Świętej a kończy Apelem Jasnogórskim i indywidualnym kapłańskim błogosławieństwem, natomiast 3 lipca na placu katedralnym odbywają się główne uroczystości odpustowe.