100 lat Izby Adwokackiej w Lublinie transparent

29 marca 2019 roku ks. abp Stanisław Budzik odprawił uroczystą Eucharystię z okazji 100 – lecia Izby Adwokackiej w Lublinie.

Początki Adwokatury Polskiej sięgają XI wieku. Król Bolesław Chrobry po powrocie z wyprawy na Saksonię w 1016 roku nakazał ustanowić obrońców dla zabezpieczenia interesów  wdów i małoletnich dzieci po wojnach poległych w walce. 24 grudnia 1918 roku został podpisany przez Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego Dekret w przedmiocie statutu tymczasowego Palestry Państwa Polskiego. Był to jeden z pierwszych aktów prawnych wydanych w II Rzeczpospolitej Polskiej. 29 maja 2019 roku jako pierwsi w odrodzonej Polsce adwokaci lubelscy przeprowadzili Walne Zgromadzenia, podczas którego wybrali członków Rady Adwokackiej.

Z okazji jubileuszu w Archikatedrze Lubelskiej zebrały się Izby Adwokackie z całej Polski na wspólnej Mszy Świętej, która rozpoczęła  obchody 100 lecia Adwokatury Lubelskiej. Obecność przedstawicieli Izb Adwokackich był podkreślony przez poczty sztandarowe z całej Polski. Uroczystość uświetnił Archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses ze specjalnym repertuarem wielkopostnym. Na zakończenie Eucharystii ks. abp Stanisław Budzik udzielił na dalsze lata pracy pasterskie błogosławieństwo.